• Marsz Życia i Nadziei
    Marsz Życia i Nadziei
    Co roku Świętokrzyski Klub Amazonki organizuje Marsz Życia i Nadziei - manifestację prozdrowotną, która ma zachęcić kobiety do badań profilaktycznych w kierunku raka piesi.
  • Pokaz mody
    Pokaz mody
    Być Amazonką to być piękną kobietą. Świętokrzyskie Amazonki to kobiety, które dbają o swój wizerunek, znają współczesne trendy w modzie.
  • Zawody łucznicze
    Zawody łucznicze
    Świętokrzyski Klub Amazonki regularnie organizuje zawody łucznicze. Współczesne Amazonki, w nawiązaniu do legendarnych Amazonek, wykazują niezwykła celność w strzelaniu z łuku.
  • Basen
    Basen
    Jednym z podstawowych celów Klubu jest prowadzenie rehabilitacji fizycznej. Zajęcia z na basenie są jedną z jej form.
  • Spartakiada
    Spartakiada
    Świętokrzyski Klub Amazonki co roku organizuje Świętokrzyską Spartakiadę Amazonek.
  • Nasze miejsce
    Nasze miejsce
    "Nasze miejsce" przed Kieleckim Centrum Kultury

Projekt profilaktyka obrzęku limfatycznego


 


Forum do konsultacji dla Amazonek

 

https://polforum.onkol.kielce.pl/

 

Zachęcam Panie po leczeniu raka piersi do rejestrowania się na stronie forum – link powyżej, zadawania pytań specjalistom: lekarz onkolog, lekarz rehabilitacji, fizjoterapeuta, psycholog, dietetyk. Konsultacje te są bezpłatne (w ramach programu Profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi).

 Na razie strona internetowa programu https://pol.onkol.kielce.pl/, sukcesywnie będą na niej umieszczane ważne dla Pań instrukcje, filmy itp.

 

Dr n. med. Anna Opuchlik


Zapraszamy do zadawana pytań naszym specjalistom

Szanowne Panie,

 

Ponieważ Świętokrzyski Klub Amazonki został partnerem społecznym projektu „Profilaktyka obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi”, realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, zapraszamy do korzystania z forum przeznaczonego dla kobiet po leczeniu raka piersi https://polforum.onkol.kielce.pl/ . Pod tym linkiem dyżurują nasi specjaliści, którzy będą odpowiadać na nurtujące Was pytania. Zachęcamy do korzystania z forum już od dziś! Jeśli możecie, udostępnijcie link do forum na Waszych FB i TT, żeby wszystkie zainteresowane panie mogły skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistów.

 W chwili obecnej realizujemy tzw. moduł centralny projektu, polegający na ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej oraz medycznym wsparciu specjalistów wobec kobiet w wieku aktywności zawodowej, u których rozpoznano raka piersi i zakwalifikowano do leczenia chirurgicznego i uzupełniającego. Projekt obejmuje opracowanie materiałów edukacyjnych, filmów instruktażowych, prowadzenie ogólnopolskiej strony internetowej, opracowanie aplikacji, stałą obecność w mediach społecznościowych.

 W ramach tego można uzyskać wsparcie specjalistów: lekarza onkologa, lekarza rehabilitacji, fizjoterapeuty, psychologa i dietetyka poprzez zarejestrowanie się na forum pod adresem: https://polforum.onkol.kielce.pl/ - zachęcamy do pisania i zadawania pytań tym specjalistom.

 

Izabela Opalińska

 

Zaufaj swoim dłoniom

1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.
2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.
3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!
4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.
5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.
6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.
7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Pod prysznicem

Bottom ModulePołóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem

Bottom Module Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

Bottom ModulePołóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.