Wystawa malarstwa Karoliny Magdaleny Kozieł
Dn. 9.07.2019 r w Galerii Sztuki "Tycjan" w Kielcach odbyła się obrona doktoratu i wystawa obrazów Karoliny Magdaleny Kozieł. Prace poświęcone chorobom nowotworowym, wykonane są w bardzo przemyślany sposób. Artystka inspirowała się ukraińskimi motywami ludowymi, tworząc kompozycje w których zakodowała opis raka i chorób powiązanych. Tym malowanym haftem autorka prac opisuje chorobę dotykającą kobietę bezpośrednio, ale i pośrednio jej najbliższych. Nie bez znaczenia są barwy obrazów symbolizujące walkę, nadzieję, wybrakowanie czy pokorę.
Karolina Kozieł współpracuje od 2011 roku z Klubem "Amazonki" w Kielcach, w którym to roku powstała wystawa przedstawiająca popiersia Amazonek po mastektomii. Prezes Klubu "Amazonki" Alicja Korczak przekazała gratulacje artystce i zapewnienie otwartości na dalszą współpracę.
1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.
2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.
3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!
4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.
5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.
6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.
7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.
Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.
Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.
Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.
Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.
Powtórz to badanie na drugiej piersi.