• Marsz Życia i Nadziei
  Marsz Życia i Nadziei
  Co roku Świętokrzyski Klub Amazonki organizuje Marsz Życia i Nadziei - manifestację prozdrowotną, która ma zachęcić kobiety do badań profilaktycznych w kierunku raka piesi.
 • Pokaz mody
  Pokaz mody
  Być Amazonką to być piękną kobietą. Świętokrzyskie Amazonki to kobiety, które dbają o swój wizerunek, znają współczesne trendy w modzie.
 • Zawody łucznicze
  Zawody łucznicze
  Świętokrzyski Klub Amazonki regularnie organizuje zawody łucznicze. Współczesne Amazonki, w nawiązaniu do legendarnych Amazonek, wykazują niezwykła celność w strzelaniu z łuku.
 • Basen
  Basen
  Jednym z podstawowych celów Klubu jest prowadzenie rehabilitacji fizycznej. Zajęcia z na basenie są jedną z jej form.
 • Spartakiada
  Spartakiada
  Świętokrzyski Klub Amazonki co roku organizuje Świętokrzyską Spartakiadę Amazonek.
 • Nasze miejsce
  Nasze miejsce
  "Nasze miejsce" przed Kieleckim Centrum Kultury

06.08.2021r

Uroczysty Dzień Ochotniczki

 

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach 6 sierpnia 2021r odbyło się spotkanie z okazji „Uroczystego Dnia Ochotniczki” corocznie organizowanym przy okazji obchodów Światowego Dnia Wolontariatu, który przypada na dzień 5 grudnia. Niestety, pandemia i związane z tym zagrożenia i ograniczenia spowodowały, że w ubiegłym roku obchody nie doszły do skutku. W tym roku mając na uwadze zagrożenie wystąpienia 4 fali COVID zdecydowałyśmy o wcześniejszym (letnim) terminie i udało się nam spotkać i świętować w szerszym gronie.  Uczestniczyło w nim 60 niepełnosprawnych osób Amazonek – członkiń Świętokrzyskiego Klubu „Amazonki” oraz zaproszeni goście: wspierający nas panie psycholog, a także panie z firmy POFAM prowadzące sklep artykułami dla Amazonek.

Spotkanie prowadziła liderka Ochotniczek Adela Chojnacka.

Uroczystość rozpoczęto hymnem  Amazonek, to bardzo wzruszająca chwila. Po powitaniu zwykle przy takiej okazji liderka Ochotniczek przedstawiała sprawozdanie roczne z działalności Ochotniczek. W tym roku, a właściwie od marca 2020roku Ochotniczki nie mogą odwiedzać chorych kobiet na oddziale chirurgii ŚCO, jednak ani Świętokrzyski Klub „Amazonki” ani Ochotniczki nie przestały działać. Spełniają swoją rolę udzielając wsparcia potrzebującym telefonicznie pełniąc dyżury w Klubie, przy okazji wizyt u lekarzy w szpitalu czy też korzystając z rehabilitacji w ŚCO. Również wspierają chore w kontaktach prywatnych.

W porozumieniu z kierownikiem oddziału chirurgii ŚCO utrzymujemy stały kontakt z oddziałem. Dyżurne Ochotniczki przygotowują pakiety informacyjne, które przekazujemy dla pacjentek.

Staramy się prowadzić naszą działalność na miarę obecnych możliwości wspierając kobiety dotknięte rakiem piersi.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie Amazonce – Ochotniczce Beacie Kolomskiej Rubinowego Łuku Amazonki – odznaczenia przyznawanego przez Federację Klubów Amazonek. Odznaczenie wręczyła kol. Czesława Czapla-Witek członkini Konwentu Seniorów Federacji.

Wręczone został też upominki dla Ochotniczek.

 

W części artystycznej wieczoru wystąpiły nasze koleżanki-poetki przedstawiając wiersze wybrane z wydanego przez Klub w ubiegłym roku tomiku pt. „Brać udział, trwać, znaczyć”.

Panie z firmy POFAM zapoznały uczestniczki z nowościami w protezach i bieliźnie dla Amazonek.

Spotkanie przy poczęstunku minęło w miłej atmosferze.

 

 


 


Zaufaj swoim dłoniom

1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.
2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.
3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!
4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.
5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.
6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.
7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Pod prysznicem

Bottom ModulePołóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem

Bottom Module Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

Bottom ModulePołóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

Przekaż nam 1% podatku

 • 1 procent podatku
 • 1 procent to się wszystkim opłaca